دستورالعمل فرآوری سنگ های تزئینی و نما – نواندیشان

در انواع گرانیتی و صیقلی چسبندگی کم است . به دلیل چسبندگی و استحکام کششی بالایی که دارند، هیچگونه ترکی در سطح نانورنگ بوژان ایجاد نمیشود. به دلیل استحکام بالا، این نوع سنگ بیشتر در سازههایی که نیاز به استحکام بالا دارند، استفاده میشود. معمولا سنگ هایی که با ضخامت بیشتر از ۴ سانتیمتر برش زده می شوند بیشتر در طرح های رومی استفاده میشود. همانطور که در تاریخ باستان از سنگ به عنوان اصلیترین متریال ساخت بنا استفاده میشد، امروز نیز نمای سنگی پرکاربردین نوع نمای ساختمان نیم پیلوت در ایران و در بیشتر مکانهای جهان است.

در انتخاب انواع سنگ نما علاوه بر انتخاب متریال مناسب و مقاوم، یکی دیگر از گزینه هایی که در انتخاب انواع سنگ نما برای ساختمان اهمیت دارد، رنگ سنگ نما می باشد. از سویی دیگر، وزن سنگ در نما نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا استفاده از سنگهای متراکم و بدون تخلخل در کنار نمای سیمانی، ساختمان را سنگین میکند. وزن مخصوص سنگ مرمر 2670 کیلوگرم بر مترمکعب است و چگالی کمتری نسبت به سنگهای مرمر کریستال دارد. طبقه بندی خاصی از سنگ مرمر در جهان وجود ندارد. چون در غیر این صورت بعد از گذشت مدت زمانی امکان سقوط سنگ ها وجود دارد.

سنگ نما باید بدون ترک خوردگی و شکستگی بوده و متخلخل نباشد، زیرا نمای بیرونی از جمله قسمت های مهم ساختمان است که در معرض عوامل مختلف قرار می گیرد، در نتیجه در صورت وجود ترک خوردگی و یا خلل و فرج ممکن است گرد و غبار و یا آب باران در آن نفوذ کرده و به سرعت دچار فرسایش شود. از آنجا که بخاری باید به وسیله شلنگ مخصوص به کپسول گاز وصل شود، اتصال اشتباه آن خطرناک است. همین امر باعث افزایش استحکام این سنگ و بهبود شرایط نگهداری از آن میشود. هرچی ابعاد سنگ بزرگ تر باشد به مراتب قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

این سنگ ها را بعد از خروج از معدن به صورت سنگ های کوچک تر و با ابعاد مشخص برش میدهند و از آن در نمای ساختمان استفاده میکنند. سنگهای تراورتن در گذشته این مشکل را داشتند؛ اما در سالهای اخیر، پردازش روی سنگهای تراورتن، سطح آن را براق و عاری از منافذ کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید